
Kiderült, hogy meddig bírhatják a panelházak – eloszlatjuk a tévhiteket
Az előregyártott lakóházak, vagy más néven panelépületek, a Kádár-korszak sajátos örökségeként, hosszú évtizedek óta meghatározzák a magyarországi városok képét, és a lakosság körülbelül ötöde él ilyen lakásokban. Számos tévhit kering róluk, különösen sok a téves információ az élettartamukkal kapcsolatban, és időről időre felmerül, hogy előbb-utóbb le kell bontani őket, mert szerkezetileg annyira elavulnak, hogy instabillá válhatnak. Utánajártunk annak, hogy valóban fenyeget-e ez a veszély, vagy a panelépületek még sokáig a lakáspiac fontos szereplői lehetnek.
A cikkben szó lesz a következőkről:
- Sok a tévhit a panelházak élettartama körül.
- A hatvanas években kezdődött meg a panelkorszak Magyarországon.
- Az elmúlt időszakban nagyon megdrágultak a panellakások.
- A panelházak várható élettartamáról különböző mendemondák keringenek, olyan feltételezések is voltak korábban, hogy mindössze 40-50 évet bírhatnak ki. Nos, erre a hatvanas években felhúzott házgyári épületek például már alaposan rácáfoltak, hiszen ma is szilárdan állnak a helyükön.
100 évig is bírhatják a panelházak
A panelek építésekor úgy számoltak, hogy a szerkezetek a felhasznált anyagoknak és megoldásoknak köszönhetően 70 év lehet az élettartamuk.
Szakértők ma már úgy vélik, hogy ezek az épületek 100-120 évig is bírhatják majd, vagyis 2060-ig vagy akár 2080-ig is tökéletesen el tudják látni a funkciójukat.
A panelos épületeket jól ismerő Hartmann Gergely építészmérnök, egyetemi oktató a Nool-nak azt nyilatkozta, hogy a korabeli szerkezeteket annyira túlméretezték és ellenőrzött, ipari keretek között gyártották, hogy valószínűtlen, hogy összedőlés fenyegetné a tömegesen épített házgyári lakásokat közép- vagy akár hosszabb távon.
Azt is kiemelte: nem tud Európából olyan példát mondani, hogy ilyen vagy ehhez hasonló épületek tartószerkezeti okok miatt váltak volna tömegesen problémássá. Egy-egy eset persze előfordulhat, például a pécsi toronyház veszélyessé vált, és 2016-ban kénytelenek voltak lebontani, de ez inkább a ritka kivétel.
Nem kell riogatni a panelek miatt
A panelházak állékonyságával, stabilitásával, a szerkezetükkel továbbra sincs gond - ezt már Balla Ákos, a Balla Ingatlan ügyvezető igazgatója közölte érdeklődésünkre.
Jó ideig semmi ok nincs a lebontásukra, nagyon masszív, nagy teherbírású épületekről van szó, a szerkezetük jó minőségű, mert a vasbeton hosszú élettartamú anyag.
Mindezek mellett minőségellenőrzött, előregyártott elemekből épültek, így szerkezetileg rendkívül megbízhatóak.
Jó a tetőszigetelésük, és számos fontos felújítást végeztek el sok ilyen épületen, többek között komplett hőszigetelést; a gépészeti megoldások, vagyis a fűtés, az elektromos, a víz- és a gázvezetékek pedig cserélhetők. A panelházak élettartama egyébként jelentősen megnövelhető rendszeres karbantartással és időnkénti felújítással.
A szakember azt is hangsúlyozta: nem kell riogatni azzal, hogy a paneleket esetleg belátható időn belül le kellene bontani, hiszen annak idején jól megépítették ezeket a házakat, amelyek az akkoriban jelentkező tömeges lakásigényt voltak hivatottak kielégíteni.
Minőségi lakásnak építették azokat, és a maguk idejében ezek az összkomfortos lakóterek jelentették a csúcsot a lakáspiacon. Ráadásul modern elrendezésűek, amit az is alátámaszt, hogy napjainkban az újépítésű lakásoknál is nagyban követik a panellakások helyiség-beosztását. Budapesten pedig továbbra is ez az egyik legkedveltebb lakástípus.
Elszálltak a panelárak
De a panelek szerepe a teljes hazai lakáspiacon jelentős, sőt népszerűségük az elmúlt időszakban még nőtt is, ennek megfelelően ezek a lakások is sokat drágultak. Ahogy beszámoltunk róla, a zenga.hu összesítése szerint a lakótelepi lakások országos átlagos négyzetméterára 805.628 forint, ami 2,4 százalékos drágulást jelent a tavalyi év hasonló időszakához képest. Összehasonlításképpen: a téglalakásokat 2025 első hónapjaiban 1,2 millió forintos négyzetméteráron hirdették, azaz a panelok 33 százalékkal olcsóbbak az országos átlagot tekintve.Hasonló arányokról beszélhetünk a fővárosi panellakások esetében is, ám a fővárosban az átlagos négyzetméterár átlépte az 1 millió forintot. Mindössze néhány olyan lakótelep maradt, ahol ennél olcsóbban kínálják a lakásokat.A téglaépületekkel szembeni árelőny miatt ugyanakkor még mindig nagyon sokan keresnek kifejezetten panellakásokat.
Forrás: origo.hu
További ingatlan hírek