A mi hibánk – mondja a háromgyermekes családanya, akinek elárverezték a lakását
De nem érti, hogyan kaphattak majdnem akkora hitelt, mint a bejelentett jövedelmük.
Annyi ilyen esetről hallani
– mondja egy babakocsis anyuka együttérzéssel a hangjában Farkas Jánosék elárverezett lakásának utcájában Dunaharasztin. Nem ismeri a Farkas családot, de nagyon sajnálja őket. Azt mondja, nem tudja elképzelni, milyen szörnyű lehet az érzés, hogy a gyerekekkel együtt utcára kerülhetnek.
Fotó: Berecz Valter Amikor megérkezünk Farkasék házához, épp egy tévéstáb jön ki a lépcsőházból. Nagy az érdeklődés, amióta a közösségi oldalakon híre ment a történetüknek.
Az asszony kisírt szemekkel fogad. Bevezet a tágas, háromszobás lakásukba. A kanapén a gyerekek játszanak egy kutyával, a legidősebb, a 17 éves Dalma udvariasan köszön. A férj még nincs otthon, általában este kilencre ér haza Szigetszentmiklósról, ahol hentesként dolgozik.
Fotó: Berecz Valter Edina sírva kezd bele a történetükbe. 2006-ban vették fel a hitelt, hogy megvásárolják a lakást. Pestről költöztek le, mert elegük volt az albérletezésből, és szerették volna, hogy gyerekeik természetközelben nőjenek fel. Mivel akkoriban mindketten elég jól kerestek, jó ötletnek tűnt belevágni a lakáshitelbe. 15,5 millió forintnyi lakáscélú kölcsönt vettek fel svájci frankban. Az önerő a gyerekekre felvett 2,6 millió forintos szocpol támogatás volt. Két évig minden rendben ment, ám ekkor beütött a válság.
A 94 ezer forintos havi törlesztőrészletük hirtelen 243 ezer forintra ugrott.
Eleinte még kipréselték magukból a törlesztőt, de egy idő után már csak 180 ezret tudtak fizetni. Aztán annyit sem, mert a férj, aki jól menő hentes-boltvezető volt Soroksáron, elvesztette a munkáját. Eladták az üzletet a feje fölül, munkanélküli lett. Ugrott a minimálbérre bejelentett állása, plusz a 170 ezres zsebbe kapott jövedelme.
try { tagging.render('article010'); } catch (err) { if (tagging) tagging.log(err); }
További ingatlan hírek