Túlárazott lakásokkal van tele a piac - Észak-Buda és Belbuda ingatlanpiaca

Túlárazott lakásokkal van tele a piac - Észak-Buda és Belbuda ingatlanpiaca

Miközben továbbra is keresleti piacról beszélünk egyre erősebb túlkínálat alakul ki a budai ingatlanpiacon, ez jelentős részben túlárazott lakásokból áll. A CSOK-nak nem érződik a hatása.

Ahogy a teljes budapesti ingatlanpiacon, úgy az észak-budai és belbudai ingatlanok körében is változatlanul keresleti piacról beszélhetünk - mondta Nagy Andrea, a Balla Ingatlanirodák belbudai és észak-budai irodájának vezetője. A vásárlói kör vegyes, akadnak most készpénzes vevők és hitelre vásárlók is, azonban a kisbefektetők eltűntek a piacról, ami azzal jár, hogy igencsak megnőtt a kisméretű lakások kínálata. De összességében is növekedett a kínálat, ezek nagy része azonban erősen túlárazott ingatlan.

Irreális árakkal próbálkoznak

A túl magas árak oka, hogy nagyon sok eladó az egyre emelkedő ingatlanárakról szóló hírekből indul ki, és úgy véli, eljött az ideje, hogy megpróbálja valamilyen általa elképzelt, de irreális áron értékesíteni ingatlanát. Amennyiben megkapja ezt a megálmodott árat, akkor eladja a lakását, viszont amennyiben nem ajánl senki sem ennyit érte, akkor megtartja. Így sok a piacon most az olyan eladó, akiknek nem komolyak az eladási szándékai, csak próba-szerencse alapon vágnak bele.

Mindennek köszönhetően azt láthatjuk, hogy a hirdetési árak egyre emelkednek, ugyanakkor a valós eladási árak nem követik ezt a folyamatot. Kivételt csak az "igazán jó" lakások jelentenek, melyekért hajlandók az átlagosnál nagyobb összegeket is megfizetni a vevők - jegyezte meg Nagy Andrea.

Alkudni még lehet

Ezeknél a jó adottságú lakásoknál nem ritka az úgynevezett felfelé licitálás sem, tehát amikor a vevők egymásra ráígérve egyre nagyobb összegeket ajánlanak - tette hozzá a Balla Ingatlanirodák szakmai vezetője. Emellett azonban továbbra is jelen van az alku az ingatlanpiacon, különösen, amikor készpénzes vevő érkezik. Ők sokat lefaraghatnak egy-egy lakás árából, hiszen csak a keresett paraméterekkel rendelkező ingatlanok kelnek el irányáron.

Családi házaknál még inkább jellemző az alkudozás, különösen a kevésbé kedvelt részeken vagy az észak-budai agglomerációban tudnak nagyobb árengedményeket elérni a vevők.

A 2-4 szobás lakásokat keresik

A vevők általában meglehetősen sztereotip elképzelésekkel érkeznek, amikor ingatlant akarnak vásárolni: olcsó, csendes, zöldövezeti, de mégis jó közlekedéssel rendelkező, első emeleti, világos, erkélyes lakást szeretnének venni - sorolta Nagy Andrea. Ami a méretet és a szobaszámot illeti: a 40-50 négyzetméteres kétszobás, valamint a 70-90 négyzetméteres három vagy négyszobás lakások a legnépszerűbbek.

További követelmény, hogy a lakás ne legyen a földszinten, de a legfelső szinten sem, a társasház állapota legyen jó, a fűtés legyen cirkó gázkazános, de legalábbis egyedi fűtésű legyen az ingatlan, és ha lehet még kocsibeálló vagy garázs is tartozzon hozzá. Ilyen paraméterekkel rendelkező ingatlanból azonban nagyon kevés van most a piacon, és ha felbukkan egy-egy, akkor a vevők kénytelen versenyezni értük.

Kedveltek budai részek, és az árak

Ezen kívül az ingatlan elhelyezkedését illetően is vannak elképzeléseik a vevőknek, így szeretik a Vízivárost, Krisztinavárost, a Mammut bevásárlóközpontok környékét, valamint a Duna-partot. Magasabb árkategóriában kedveltek a patinás villalakások és a minimalista stílusban felújított lakások, valamint az újépítésű, egészen különleges ingatlanok is.

A III. kerületben változatlanul kedvelt a belső, óvárosi rész, de a Pók utcai lakótelep is vonzza a vevőket, ahogy a Gyógyszergyár utcai lakótelepet is szeretik. Az alacsonyabb árú ingatlanoknál általában az egyik legfontosabb szempont a jó megközelíthetőség és a kiváló infrastrukturális ellátottság, így ezt figyelembe véve választanak.

Ami az árakat illeti: a belbudai részeken, tehát Vízivárosban és Krisztinavárosban most 500-600 ezer forint egy átlagos téglalakás négyzetmétere, míg az újszerűekért 800 ezer forintot is elkérhetnek. Óbuda belső részén ennél valamivel olcsóbban is vásárolhatunk: téglalakást 450-550 ezer forintos négyzetméterárakon kaphatunk, míg panelt 290-330 ezer forint környékén. A felkapottabb Pók utcában, illetve a Gyógyszergyár utcai lakótelep esetében 320-350 ezer forint között alakuló négyzetméterárakra számíthatnak a vevők, míg Békásmegyer esetében már 250-300 ezer forint környékére csúsznak az árak - derült ki az ingatlanközvetítő szavaiból.

Felemás bérlakáspiac

A bérlakáspiacon a legnagyobb igény természetesen az alacsonyabb árú lakások iránt mutatkozik, melyekből komoly hiány alakult ki. Eközben túlkínálat van a drága, elegáns környéken elhelyezkedő, extrán felszerelt kategóriába tartozó bérlakásokból. Utóbbiakat nagyon nehéz most bérbe adni, mert a tulajdonosok még nem alkalmazkodtak a jelenlegi piaci helyzethez, és a "régi, szép idők" szellemében, túlzottak az ár-elvárásaik.

Nincs hatása a CSOK-nak

A CSOK-ról inkább csak beszélnek az emberek, konkrét érdeklődés mindössze egy volt abban a Balla Ingatlanirodában, melynek Nagy Andrea a szakmai vezetője. Tapasztalatai szerint az eladók is rendkívül tájékozatlanok, sokan azt hiszik, hogy az ő lakásuk is megvásárolható lenne CSOK igénybevételével, így ez is felfelé tolja az árakat.

A belső budai kerületekben új építésű lakások alig vannak, ilyeneket jelenleg nem is tudnak az ügyfeleknek kínálni, ha CSOK-ot igénybe véve kívánnak ingatlant vásárolni. Építési telkekből van nagyobb választék a külső részeken, így ez az egyetlen lehetőség a CSOK-os ügyfelek számára. Ezeken könnyűszerkezetes házak viszonylag gyorsan és olcsón felépíthetők - tette hozzá Nagy Andrea.



További ingatlan hírek

Eladná ingatlanát?

Teljesen megértjük, hiszen az ingatlaneladás egy komoly döntés. Kérjen visszahívást, és mi kötöttségektől mentesen tájékoztatjuk Önt a legkedvezőbb lehetőségekről. Hozzáértő ingatlan tanácsadó kollégáink készséggel állnak rendelkezésére bármilyen kérdés kapcsán.

Kérem az ingyenes tanácsadást!

Ingatlan hírek

Ahol találkozhat velünk