Ingatlanpiac: nagy változások előtt
Hatalmas változások előtt áll a magyarországi ingatlanpiac. Miközben úgy tűnik, a válság elvonulta kezdi éreztetni - pozitív - hatásait, a Magyar Nemzeti Bank nemrég napvilágot látott tervei javíthatnak és ronthatnak - egyszerre - a hitelezési kedven és képességeken.
Az egyik legnagyobb ingatlanközvetítő hálózat most hozta nyilvánosságra legfrissebb, adás-vételekről szóló statisztikáját. Eszerint idén áprilisban becsléseik szerint 7619 kontraktus köttetett. Ez ugyan némi visszaesést mutat a márciusi, kiugró forgalomhoz képest, azonban még így is 4 százalékkal magasabb a szám, mint tavaly ilyenkor volt. Összesen az év első négy hónapjában 28,5 ezer szerződést kötöttek vevők és eladók, amely összességében 11 százalékkal múlja fölül a tavalyi szintet és 14 százalékkal jobb 2011. azonos időszakánál. Ennek ellenére az kijelenthető: míg a vevők kedve megjönni látszik a vásárláshoz, a hatalmas túlkínálat miatt az árak még nem követik a növekvő érdeklődést. Ennek ellenére a szakemberek szerint, töretlen trend esetén az év utolsó negyedében már érezhető lehet az ingatlanok áremelkedése is.
Ennek tehet keresztbe - vagy éppen erősítheti - a Magyar Nemzeti Bank nemrég bejelentett elképzelés-csomagja a bankszektort illetően. Segítheti a hitelezést az úgynevezett állami "rossz bank" létrehozása. Ennek lényege: a költségvetési forrásból életre hívott pénzintézet a magánkézben lévő bankoktól átvenné a rossz, bedőlt vállalati hiteleket - ez ma a szerződés-állomány 17 százaléka -, ezzel segítve a pénzügyi szektor portfóliójának tisztítását. Ez egyértelműen pozitív hatással lehetne a bankok hitelezési kedvére, vagyis csökkennének a kamatok, egyszerűbbé válna pénzhez jutni.
Ezzel ellentétes hatással lehet a lakossági hitelezésre az MNB azon elképzelése, amely erősen megkötné a bankok kezét az egyéni hitelbírálatoknál. A tervek szerint a pénzintézet csak annyi kölcsönt folyósíthatna, amelyet az igénylő, munkáltatói fizetési kimutatással igazolt jövedelméből reálisan vissza is tudna adni. A valóságban ez a szabály sok olyan munkavállalót is kizárna a hitelképesek köréből, akik részben feketén jutnak ma hozzá jövedelmükhöz. Bankárok szerint ez a rendelkezés - amennyiben megszületik -, nem segíti a gazdaság kifehérítését, de drasztikusan csökkenti a hitelt felvenni szándékozók körét.
(forrás: stop.hu)
További ingatlan hírek