Hogyan győzzük le a penészt? Páratartalom, hőmérséklet, harmatpont összefüggései
Ha valóban penészmentes lakást szeretnénk, akkor sok esetben nem elegendő pusztán szigetelni, vagy nem feltétlenül a szigetelés a megoldás. Ami igazán fontos, az a páratartalom, a hőmérséklet és a harmatpont közötti kapcsolat megértése, és ezek alapján az optimális megoldás megtalálása. El is mondjuk, miért.
Mielőtt belevágnánk bármilyen penész elleni akcióba, érdemes megérteni, hogy miért is alakul ki a lakásban bizonyos helyeken a penész, és miért éppen ott. A Balla Ingatlanirodák részéről azoknak szeretnénk most tanácsot adni, akik beköltöznek frissen megvásárolt lakásukba, majd meglepődve tapasztalják, hogy itt-ott felbukkan a falakon vagy a sarkokban a penész. Gyanúsítják az előző tulajdonost, hogy az rejtett hibaként eltitkolta előlük a lakás penészesedési hajlamát, pedig egyáltalán nem biztos, hogy a korábbi tulaj életvitele mellett megjelent a penész a lakásban, különösen, ha azóta felújítások is történtek, mondjuk egy ablakcsere. Az egyenletben olyan tényezők szerepelnek, mint a páratartalom, a hőmérséklet és a harmatpont. Amíg nem értjük az összefüggést, addig nem tudunk hatékonyan cselekedni.
A penész veszélyes
De kezdjük azzal, hogy a penész rendkívül erősen egészségkárosító hatású. Sokan nem veszik komolyan, legyintenek csak rá, hiszen általában nem okoz azonnali egészségügyi problémákat. A mikotoxinok velünk élnek nagyon sok élelmiszerben - gabonafélékben, kávéban, magokban, stb. - úgy, hogy nem is tudunk róla, hiszen a tárolás, gyártás során került még bele, nem látható, nem érezhető, és persze együtt élünk velük a lakásban, ahol gyakran rejtett helyeken bújik meg a penész, például szekrények vagy tapéta mögött, álmennyezetek, belső szigetelések takarják, stb.
Amikor pedig megbetegszünk, egyszerűen nem kapcsoljuk össze a bajunkat a penésszel. Habár a leggyakrabban - legalábbis a lakásban lévő penész - légzőszervi megbetegedéseket, például asztmát okoz, esetleg allergiások leszünk, megtámadhatja akár a májat, a vesét is, fejfájást, émelygést, szemszárazságot okozhat, vagy fáradtak, levertek vagyunk miatta állandóan, de a baj ennél sokkal komolyabb is lehet egy gyenge immunrendszerű személy esetén. A problémákat persze nem kapcsoljuk össze a penésszel, hiszen más is okozhatja őket, azonban adott esetben nem árt utánajárni szakember segítségével, hogy vajon milyen, mennyire veszélyes penészfajta bújik meg a lakásban.
Túl nagy a páratartalom
Ha viszont már látjuk is a penészt, akkor egyértelmű a helyzet: tenni kell valamit! Ilyenkor sokan nyúlnak egyszerű penészölő szerekhez, majd elkezdenek belső szigetelésen gondolkodni, ha még nem lenne a falakon. Meg kell azonban érteni, hogy a penész oka elsősorban az, hogy valami oknál fogva relatíve magas a páratartalom lakásban, vagyis a lakás hőmérsékletéhez képest túl magas a páratartalom.
De mi okozhatja a relatíve magas páratartalmat? Egyfelől az, hogy a lakásban élők számához, az ő életvitelükhöz viszonyítva túlságosan kis mértékű a légcsere. Ennek oka lehet a kevés a szellőztetés, a túl jól záródó nyílászárók. Persze biológialiag is szükséges az ember számára az óránkénti 0,5-0,7-szeres légcsereszám egy lakásban, vagyis hogy ilyen mértékben kicserélődjön óránként a lakás levegője. Habár sok esetben az utca levegője is szennyezett, a lakásban rendkívüli mértékben képesek feldúsulni a levegőben keringő káros anyagok.
A gond az, hogy az újonnan beépített, jól záródó műanyag ablakok korában a nyílászárók mellett már alig áramlik a levegő, miközben persze szellőztetőkre - akár az ablakba építhető automata megoldásra, résszellőzőkre - a legtöbben nem gondolnak. Emellett nem is szellőztetünk megfelelően, nehogy kiszökjön a drágán előállított meleg levegő. Így viszont a pára is feldúsul. Akadnak persze speciális problémák, amikor nedvesek, vizesednek egyes falak, ilyenkor azonban első körben vízszigetelésre, és egyéb megoldásokra van szükség.
Persze a szellőztetés vagy a régi, rosszul záródó ablakok sem feltétlenül oldják meg a problémát, legfeljebb csökkentik kialakulásának esélyét. Ugyanis a páratartalom attól még magas maradhat, sőt tovább hűtjük a lakás levegőjét a szellőztetéssel vagy az állandóan résnyire nyitott ablakokkal, így pedig megjelenik a falak egyes pontján a penész. Mégpedig ott, ahol kialakul a harmatpont alatti hőmérséklet.
A harmatponton múlik minden
Mint látható, a harmatpont a leglényegesebb tényező az egyenletben. A harmatpont az a hőmérséklet a lakás egy adott pontján, amelynél egy bizonyos páratartalom és hőmérséklet mellett lecsapódik az adott ponton a pára. Márpedig, ha valahol vizes lesz egy felület, ott a penészgombák is megtelepszenek, hiszen a penészgombák spórái ellen nem lehet védekezni, azok állandóan keringenek a levegőben, és ha alkalmas táptalajt találnak, akkor elszaporodnak.
A megoldás tehát az, hogy nem tesszük lehetővé, hogy bárhol is lecsapódjon a pára. Tehát
- vagy csökkentjük a páratartalmat,
- vagy emeljük a lakás hőmérsékletét,
- vagy pedig azon felületeket tesszük valamiképpen még melegebbé, melyek hőmérséklete hajlamos a harmatpont alá hűlni.
Ezért mondjuk, hogy önmagában egy szigeteléssel nem feltétlenül oldunk meg minden problémát. Szigetelés mellett is lehet olyan magas a páratartalom, vagy ezzel együtt olyan alacsony a hőmérséklet, hogy túl hideg lesz egy ponton a fal.
A megoldások: légáramlás, fűtés, párátlanítás, szellőztető rendszerek
Sokan nem gondolnak rá, de olykor egyszerűen a légáramlás megváltoztatásával is megemelhető egy felület hőmérséklete olyan mértékben, hogy ott már ne csapódjon le a pára. Tehát például a bútorok mögött, bizonyos sarkokban egyszerűen nincs megfelelő légáramlás, így nem jut el oda a lakás meleg levegője. A bútorok átrendezésével sokat segíthetünk a légáramlási problémákon, ha nem túl súlyos a probléma.
További ingatlan hírek