Beszűkült a kínálati oldal, szinte nincs miből válogatni az ingatlanpiacon
Miközben fokozódik a keresleti nyomás, a kínálati oldalon pangás tapasztalható a budai oldal ingatlanpiacán. Az eladók közül a legtöbben nagy reményekkel tekintenek a jövő évre, de a szakértő szerint azért minden ingatlant az elkövetkező hónapokban sem lehet majd eladni.
Miután a kormány szeptember végén bejelentette azzal kapcsolatos elképzeléseit, hogy egy éven keresztül ingatlanvásárlásra is fel lehet majd használni a nyugdíjpénztári megtakarításokat, és ez számításaik szerint mintegy 300 milliárd forint beáramlását jelenti az ingatlanpiacra, szinte egyből megmozdultak az ingatlanvásárlók. Alig egy-két hét telt el, és lehetett érezni a növekvő érdeklődést az ingatlanok iránt - jelezte Nagy Csaba, a Balla Ingatlan dél-budai régiós vezetője.
Ehhez persze hozzáadódtak további bejelentések is - elsősorban a hitelhez jutás könnyítésével kapcsolatban -, melyek némileg könnyebbé tehetik az ingatlanvásárlást, nem beszélve arról, hogy az állampapírpiaci pénzek nagyobb arányú megjelenésére is biztosan lehet számítani. Mindezek együtt nagyjából a korábban megszokott forgalom két-háromszorosára tehető növekedést eredményeztek októbertől kezdődően, mely ugyanakkor nem járt a tranzakciók számának hasonló arányú emelkedésével.
Utóbbi oka egyszerű: az eladók is reagáltak a változásokra, és sokan kivárnak a piacra lépéssel a jövő évben esetlegesen elérhető magasabb árak reményében, mások pedig már meg is kezdték a kínálati árak emelését. Ugyanakkor persze az kérdéses, hogy a megjelent elképzelések a gyakorlatban végül miként valósulnak meg, így persze az is bizonytalan, hogy ténylegesen mekkora forgalomnövekedés, áremelkedés következik be végül az ingatlanpiacon a jövő évben - derült ki Nagy Csaba szavaiból.
Most mindenesetre azt lehet tapasztalni, hogy elsősorban azok léptek a piacra az ingatlanaikkal, akiknek szinte muszáj volt ezt megtenni valamilyen magánéleti, pénzügyi oknál fogva. Ez viszont a kínálat beszűkülésével jár, miközben a vevői oldal aktívabbá vált. Nagy Csaba ennek kapcsán úgy fogalmazott, hogy eddig is baj volt a kínálattal, mostanra azonban már tragikussá vált a helyzet.
Ilyenkor persze felmerülhet sokakban, hogy most jött el az az időszak, amikor “mindent el lehet adni”, a szakértő azonban igyekezett lehűteni az ezzel kapcsolatos kedélyeket. Mint mondta, pontosan látják a piacon, hogy vannak olyan ingatlanok, melyeket még ebben a felfokozott hangulatban sem lehet eladni, egyrészt persze az áraikból, másrészt pedig - és talán ez fontosabb - adottságaikból következően. Mindenre tehát nem lesz vevő most sem, legalábbis a tulajdonosok által elképzelt árakon nem.
Az árak pedig megindultak felfelé. Nagy Csaba szerint a portfóliójuk mintegy 10-15 százalékánál már áremelési igényt jeleztek a tulajdonosok, és ez az igény a 2025-ös évben is várhatóan folyamatosan fennmarad. Ő úgy látja, hogy az áremelés mértéke az egész évet tekintve mintegy 10 százalék körül alakul majd, de azt szinte biztosra veszi, hogy a 20 százalékot nem fogja elérni.
A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy a magas árak miatt persze továbbra is próbálkoznak alkukkal a vevők, ami indokolt és időnként működik is, ugyanakkor a kifejezetten jó adottságú, illetve az 50 millió forintnál olcsóbb ingatlanoknál megint megjelentek a licitek a szűk kínálatból és a fokozódó keresletből következően.
Ami még határozott változásként értékelhető ugyanakkor, hogy ismét megjelent a kereslet a drágább, nagyobb, a korábbi lélektani határnál magasabb árú ingatlanok iránt. Ez azt jelenti, hogy a 80-100 milliós vagy e feletti árkategóriába tartozó ingatlanokra is akadnak most érdeklődők. Azt ugyanakkor hangsúlyozta a szakértő, hogy a budai oldal ingatlanpiacáról beszélünk, tehát a 100 milliós forintos ár errefelé nem számít kifejezetten magasnak, sőt egyes területeken inkább csak a belépő szintet jelenti.
Ráadásul a lendület az újépítésű ingatlanok elmúlt hónapokban erősen gyengélkedő piacán is megjelent, már csak azért is, mert az újépítésű ingatlanoknál is további áremelkedésre lehet számítani jövőre, ezért aki újépítésűben gondolkodik, az érthető módon szintén igyekszik a vásárlását minél előbb realizálni.
A másik oldalon a befektetők jelenléte is egyre markánsabban érezhető, a szakértő szavai szerint “ismét nyüzsögnek a piacon”. Az persze más kérdés, hogy ezzel mennyire járnak jól az eladók, ugyanis a készpénzes vevőt ugyan szeretni szokták az ingatlantulajdonosok, de azt tudni kell, hogy ők jellemzően olcsóbban vásárolnak, komolyabban alkudoznak, mint a hiteles vevők, miközben az előny legfeljebb annyi, hogy készpénzes vevőnél pár héttel előbb kapja meg az eladó az egyébként kisebb összegű vételárat - tette hozzá Nagy Csaba.
De persze a hiteles vevők is jelen vannak a piacon, hiszen a mostani 6-6,5 százalékos kamatokkal még mindig jobban járnak, mint ha egy év múlva vásárolnának valamivel talán alacsonyabb kamatú hitellel, de jóval magasabb ingatlanárak mellett. Szintén jelen vannak az állami támogatásokat, alapvetően persze a CSOK pluszt kihasználó vevők is, de nem ők mozgatják most a piacot a szakértő szerint.
Összességében tehát azt lehet mondani, hogy élénkül a piac, így aztán a tavalyi 90 ezres tranzakciószám után várhatóan a 110 ezret is eléri az adásvételek száma országos szinten az idén - vélekedett Nagy Csaba, aki azt ugyanakkor nem akarta megjósolni, hogy a 2025-ös év a forgalom szempontjából mit hoz majd, mert most ugyan mindenki optimistán tekint a jövőbe a jól hangzó bejelentések hatására, de azért az kérdés, hogy ezek az ígéretek miként is valósulnak meg.
További ingatlan hírek