Az árfolyamgát miatt aggódik a PSZÁF
Pár hónap, és elillan a lehetőség!
Már csak néhány hónapjuk maradt a rögzített árfolyamú törlesztési konstrukcióhoz való csatlakozásra azoknak a deviza alapú jelzáloghiteles ügyfeleknek, akik még nem igényelték a konstrukciót – hívja fel a figyelmet a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete ma megjelent magazinjában.
A hatóság szerint augusztus végéig az érintett hitelállomány tizenöt százaléka került az árfolyamgát védelme alá, a jogosult ügyfeleknek pedig a tíz százaléka. „Az év végi esetleges banki torlódások miatt célszerű nem az utolsó hetekre hagyni a jelentkezést!” – hívja fel a figyelmet a szervezet.
Siralmas az érdeklődés
Eddig összesen kevesebb mint 50 ezer gyűjtőszámlát nyitottak meg a devizahiteleseik számára az árfolyamgát keretében a bankok, noha 489 ezer szerződés lenne erre alkalmas. A már rögzített törlesztési árfolyamúvá átalakított devizakölcsönök teljes állománya augusztus 31-én 478,6 milliárd forint volt.
Az árfolyamrögzítésnek köszönhetően a törlesztés alól mentesített követelésállomány (az a kamatrész, amit a konstrukció révén az állam és a pénzügyi szektor magára vállalt, így az ügyfélnek nem kellett megfizetni) a nyár végéig megközelítette az egymilliárd forintot. A gyűjtőszámlára 1,5 milliárd forintnyi követelés gyűlt (ez az a tőkerész, amit az ügyfélnek egyszer vissza kell majd fizetnie).
Röviden a feltételek
A rögzített árfolyamon történő törlesztés lehetőségét a törvény szerint a fogyasztók 2012. december 31-ig kezdeményezhetik pénzügyi szolgáltatójuknál. Az árfolyamgát révén a devizahitelesek havi törlesztési terhei minimum 3 évre, de maximum 2017. június végéig mérséklődnek és kiszámíthatóvá válnak (egy svájci frankot 180, az eurót 250, a japán jent 2,5 forinton lehet törleszteni). A devizaárfolyam-változások hatásai a hitel törlesztő részleteiben ugyanis a rögzített időszak alatt nem jelennek meg: az aktuális piaci és a rögzített árfolyam közötti különbözet a forint gyűjtőszámlára kerül. Az árfolyamgát alá belépésért nem számolhatnak fel semmilyen díjat vagy költséget – a közjegyzői díjat sem – a bankok.
Mint korábban megírtuk, az árfolyamgát alá való belépés a leginkább azoknak éri meg, akik még messze járnak a hitelszerződés végétől, s ráadásul meg is tudják takarítani az árfolyamgát kedvezményét, hogy majd abból előtörlesszék a hitelüket. A lakástakarékkal alapvetően jól lehet gyűjteni erre, ám ez azt jelenti, hogy – ha javul a forint helyzete – többet kell fizetni, mint anélkül kellene.
Sok dokumentum kell az ügyintézéshez
A PSZÁF áttekintése alapján a pénzügyi szolgáltatók többsége a következő dokumentumokat kéri az igényléshez: gyűjtőszámlahitel-igénylő lap, személyi okmányok (személyi igazolvány, lakcímkártya, adóigazolvány), 30 napnál frissebb, hiteles, teljes tulajdoni lap, több hitel esetén a további intézmények igazolása arról, hogy feléjük sincs 90 napon túli tartozás, ingatlanfedezeti biztosítás esetén annak kötvénye. Az igényléshez elvárt dokumentumok pontos köréről előzetesen a hitelt nyújtó intézménynél kell érdeklődni.
Decemberben, a határidő lejárta előtt megnövekedhet a pénzügyi szolgáltatókhoz beadott igénylések száma, ráadásul az év végi munkarend szerint az ügyfeleknek december 21. után már csak két munkanapjuk marad e célra. A szerkesztőség tapasztalata szerint legalább 3-4 teljes munkanapot célszerű rászánni az ügyintézésre.
További ingatlan hírek